Bitkiler

Sağlıklı yaşammm

Orkide

Salepgiller familyasındandır. Diğer adlan Salep otu, Çayır otu, Orkide, Yabani orkide. Ayrıca elde edildikleri bölgeyle de anılırlar: Antalya salebi, Kastamonu salebi, Maraş, Muğla, Silifke salebi gibi.
(Orchis, testis [haya, husye, erbezi] anlamına gelir, toprakaltında bulunan iki yumrusundan bulunan hareketle bitkiye bu ad verilmiştir. Mitolojiye göre bir satir ile bir su perisinin oğlu olan Orchis, bir Dionysios şöleni sırasında öldürülür ve yeniden dünyaya geldiğinde o artık bir salep [orkide] bitkisidir.)
Türkiye Avrupa’nın en çok salep çeşidinin yetiştiği ülkedir; ülkemizde 24 cinse bağlı 150 dolayında salep türü görülür. Dünyada salep türleri 1973′ten bu yana “Nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitkilerin uluslararası ticaretine ilişkin sözleşme (CITES)” ile koruma altındayken, ülkemizde ne yazık ki bu koruma söz konusu değildir. Yine dünyada çeşitli ülkelerde orkideseverlerin kurdukları dernekler aracılığıyla seyir gezileri düzenlenirken, bizde başta Kastamonu, Tokat, Muğla, Antalya, İçel, Kahramanmaraş ve Van dolaylarından binlerce yumru bilinçsizce sökülüp satılmaktadır.
Biri çiçeği taşıyan, öteki bir sonraki yılki çiçeği çıkaracak, fındık iriliğinde iki yumru vardır. Bunlar nisan-ağustos aylarında köklenip temizlenir, bir ipe dizilip süt ya da su içinde on dakika kaynatılıp kurutulur. Öğütülüp toz haline getirilince ilaç ya da içecek olarak kullanıma hazır demektir.
Bileşiminde nişasta, glikoz ve fruktoz adlı şekerler, müsüaj ve azotlu maddeler vardır. Uzun yıllar cinsel gücü artırıcı olarak kullanılmıştır. Sindirim kolaylaştırıcıdır. Hastalık sonrasında beslenme zorluğu çekildiğinde besin yerine içilir; çünkü güçlendiricidir. Çocuklarda ishali önler. Balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı, öksürük kesicidir.
10 gram toz salep 100 gram sütle karıştırılıp kaynatılır ve istenirse üzerine zencefil ekilip günde iki-üç kez içilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: